Ana Sayfaya Dön
TARHAN  bÜYÜKŞEHİR PROJELERİNİ AÇIKLADI

TARHAN bÜYÜKŞEHİR PROJELERİNİ AÇIKLADI

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan projelerini bugün Halk Eğitim Merkezi’nin salonunda açıkladı. Tahsin Tarhan’ın projeleri arasında rüzgar enerjisi üzerinden elektrik üretiminden hafif raylı ulaşıma kadar birçok projeler yer alıyor.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan İzmit Halkeğitim Merkezi Salonu’nda projelerini açıkladı.  Büyük bir kalabalığın gerçekleştirdiği  programa eski SHP Genel Başkanı ve 2009 seçimlerinde CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın da katılarak CHP’li Tarhan’da destek oldu.

53 BÜYÜK PROJE

Projelerin açıklandığı programa Milletvekili Haydar Akar, Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, eski milletvekili Hikmet Erenkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Seyit Torun, ilçe belediye başkan adayları, il başkanı Yalçın Kuşkan, ilçe başkanları, belediye meclis üyesi adaylarıyla, sivil toplum örgütü temsilcileriyle çok sayıda partili katıldı. Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan, 8’i büyük, başta ulaşım, işsizlik ve konut projelerinin ağırlıkta olduğu 53 projesini tek tek açıkladı.

YENİ KİMLİK

Programda ilk konuşan il başkanı Kuşkan, “En büyük projemiz AKP’nin Kocaeli’den elini çekmesini sağlayacak yerel seçimleri kazanmaktır” dedi. Kuşkan’ın ardından Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan’ın özgeçmişi sinevizyon eşliğinde tüm salona izlettirildi. Sinevizyonun ardından destekçilerine seslenen Tarhan, “Kocaeli’nin kimliğini değiştirmeye, yeni kimlik kazandırmaya geliyoruz. Körfez’i Karadeniz’i bağlayan, elektrik kablosuyla tramvay gösterisi yapacak projemiz de yok” diye konuştu.

Kocaeli’ne yeni bir kimlik kazandırmayı hedeflediklerini belirten Tarhan Kocaeli’nin Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunduğunu belirtti. Kendisinin de bir sanayici iş adamı olduğunu hatırlatan Tarhan “Kocaeli’de onca zenginlik varken, yerel yönetimlerdeki hatalar bizi Türkiye ortalamasının altına çekiyor. Tarhan “Bizim şehrin ortasına tramvay koyup ara kabloyla içine elektrik verip, içerisinde bakanlarla fotoğraf çektirecek çılgın projemiz yok. Bizim kavşakların arasına çobanlar koyunlar koyacak çılgın projelerimiz yok. Bizim çılgın projemiz taşeron sistemi Kocaeli’de bitirmektir. Kocaeli’nin en büyük sorunlarından biri ulaşım, ikincisi işsizlik ve yoksulluk, üçüncüsüyse imar sorunudur.

5 YILDA BİTECEK!

“Slaytta izlediğiniz projelerin hepsi 5 yılda bitecek olan projelerdir” diyen Tarhan, “Bunların her biri kaynakları ve bütçesi hesaplanmış  olarak hazırlandı. Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlileri, değerli iş adamları ve kentimizin ileri gelen aydınlarıyla yaptığımız toplamda 105 değerlendirme toplantısının ardından bu projeleri oluşturduk. Kocaeli’ye liman kenti, sanayi kenti, ticaret kenti diyoruz. Bırak bunları raylı sistemin daha temeli atılmamış. Belediye otobüslerimiz yok. 60 bin öğrencisi olan üniversite öğrencilerimizin kente rahat ulaşımı yok.Yerel yönetimler sanayiyle barışık değil, birbirlerini

görmek dahi istemiyorlar. Taşeronluğu kaldırarak işlerinde tutacağız ve sendikal halklarını da vereceğiz. Büyük bir deprem yaşayan bu kent için önemli bir imar çalışması hala yapılmadı. Büyükşehir meclisinde görüşülen 400 kararın hepsi parsel bazında. Yatırımcılar istek vermiş onlarda karar alıp uygulamış. Kocaeli’de yerel yönetim zihniyeti çökmüştür ve burası umutsuz karanlık bir kent haline dönüşmüştür. Kocaeli sanayi kimliğinin yanında yeni kimliklere de ihtiyaç duymaktadır. Sanayiyi elbet koruyacağız ancak çocuklarımızın yarınları için çevreyi daha fazla korumalıyız. Bu sebeple eski sanayiyi koruyacağız. Ancak yeni sanayilere kapımızı açmayacağız. 13 OSB var ve bunlar bize yeter. Bizler kaybolan kültürlerimizi yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

TAŞERON’U BİTİRECEĞİZ

Taşeron sistemi bitireceklerini ifade eden Tarhan şöyle devam etti: “Kocaeli’nin en büyük sorunu işsizlik, diğeri ulaşım, bir diğeri de imar. Belediyelerden başlayarak taşeronlaşmayı ortan kaldıracağız. Kocaeli’de yerel yönetim sistemi çökmüştür. İlimizin sanayi kimliğinin yanında başka kimliklere de ihtiyacı var. Bir sanayici olarak mevcut sanayinin alt yapısını bitirecek, ulaşım sistemini sağlayacak ve yeni sanayiye kapımızı açmayacağım. 13 OSB’miz  var ve bunlar bize yeter. Yenisini istemiyoruz." dedi.

 

İŞTE TAHSİN TARHAN’IN ÖNE ÇIKAN PROJELERİ

Aktarmalı ekspreskart, Hafif raylı sistem,Kısıtlamalı trafik ve ulaşım bonus sistemi,Yamaç asansörleri ve teleferikler,Ücretsiz otoparklar,Yerel ürünlerin satılacağı halk A.Ş.,Tasarım atölyeleri,12 İlçeye; kent meydanı,Alışveriş bölgesi,Kongre merkezi,Sanat sokağı, yöresel ürünler ve lezzet sokağı,Ağız ve diş sağlığı merkezi,Öğrenci yurdu,Engelliler sosyal dayanışma merkezi,Kadın birlikleri merkezi,Yaşlı bakım merkezi ve huzur köyü, Evcil hayvan barınağı ve hayvan hastanesi,Sanat galerisi,Sanat atölyesi,Halk salonları,Her mahalleye mahalle meydanı,Halk salonları Muhtar ve mahalle meclis odaları,Afet hazırlık ve kurtarma malzemeleri odası.

İLÇELER İÇİN DÜŞÜNÜLEN ÖZEL PROJELERİ

Karamürsel, Gebze, Körfez ve Kandıra’ya rüzgar tribünleri,İzmit’e briç ve bilardo kompleksi,Derince’ye çim hokeyi,Körfez’e akvaryum,Dilovası’na atış poligonu, Gebze’ye okçuluk,Çayırova’ya otomobil sporları,Darıca’ya yelken ve su sporları, Kandıra’ya bisiklet ve motokros, Karamürel’e güreş ve halter Gölcük’e su altı sporları, Başiskele’ye tenis, ekskrim ve dağcılık,Kartepe’ye binicilik kompleksi.

Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?